Jumat, 22 April 2016

Mało elementów wyraźnie nie podkreśli projektu trawnika czy tez kwiatów jak niskie żywe plot.

Ogromnie wysokie, bo aż dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, zasną w razie potrzeby zasłania sąsiadujące domy i ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny zasadzamy wokół krawędzi posiadłości. O ile mamy pod dostatkiem miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która przy okazji rodzi orzeszki. Gdy chcemy by nasze zielone plot było bardzo rosłe a przy okazji cienkie to w cieniu można je uformować z brzostu pospolitego, grabu pospolitego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, że gdy rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie bardzo kłopotliwe.

Nic tak nie podkreśli krawędzi trawnika czy tez rabaty jak małe żywe ogrodzenie.

W cieniu, gdzie podobnie trawnik, jak i rabaty często nie potrafią satysfakcjonująco wzrastać w przydzielonych miejscach, małe krzewy umieją utrzymać kwieciste bogactwo w wyznaczonym miejscu lub zastawią gołe wycinki gleby. Dobrze uformowany mały żywopłot sam notabene wystarczy za ozdobę ogródka. Na zielone parkany nadaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Na wiosnę tylko ploty formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, jakich się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, lecz wszak w mrocznych katach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast upiększają je małe jabłuszka, które wolno wykorzystać na przetwory.

Niewysokie albo rosłe zielone ploty można pozyskać z krzewów iglastych.

Na nieszczęście, krzewy z tej klasy mogą być znacznie droższe niż odmiany liściaste. Z nich najlepiej toleruje miejsce zacienione cis zwyczajny. Często szeroko się rozrasta oraz trzeba go przycinać, pomimo tego jego przemianę Cis wolno pościć samopas.Powinien się w mgnieniu oka wschodził natomiast ochroni filarowy kształt.

Jeśli wasz zakątek jest nadzwyczaj ciemny, należałoby aby żywy palisada rozświetlić kolorowymi plamami. Poniektórego spośród cienioznośnych modeli maja wersji o jasnych lub wielobarwnych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr trywialny Aureum i dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne barwy są najbardziej chwytliwe w słońcu, atoli nawet w chłodu listowie pozostają wystarczająco jasne, niejako oświetlone promieniami.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar